Eski Mısırlılar'ın Piramit Taşlarını Nasıl Taşıdıklarının Sırrı Çözüldü

Büyütmek için resmin üzerine tıklayınız

Mısır piramitlerinin nasıl inşa edildiği, en az piramitlerin kendisi kadar ilgi çekici bir konu. Piramitlerin daha basit yapılardan daha karmaşık olana adım adım nasıl evrildiğini bilmeyenler için gökten zembille inmiş gibi bir görüntü arz etmeleri "dünyadışı varlıklar yaptı" gibi hayalgücünü kamçılayan fantazileri yıllardır gündemde tutmayı sağlıyor. Oysa bu, gerçeği bulmak yerine, dindarların cevabını bilmedikleri her şeye "Allah yaptı" demeleri gibi, kaçak güreşmekten başka bir şey değil.

Peki, Eski Mısırlılar, çölün ortasında, modern aletlerin yardımı olmadan, 2.5 ton ağırlığındaki taşları nasıl taşıdılar?

Amsterdam Ünivertesi'nden bir ekibin Physical Review Letters dergisinde bu hafta yayımladığı araştırma sonuçları, işin aslında oldukça basit olduğununu gösterdi. Uzun zamandır, Mısırlılar'ın taşları çekmek için ahşap kızak kullandıkları biliniyordu, fakat sürtünme probleminin üstesinden nasıl geldikleri şu ana kadar tam olarak anlaşılamamıştı. Bilim insanlarına göre bu, "kurnazca bir hile"den başka bir şey değil.

Araştırmanın vardığı sonuç, Mısırlılar kızakların önündeki kumu ıslatıp sürtünme kuvvetini azaltıyorlardı. Sağlam bir kumdan kaleyi, salt kuru kumla yapamazsınız. Kuma su eklerseniz, tanecikler birbirine yapışır ve kaleniz şeklini alır. Aynı durum taşıma için de geçerli. Yeterli miktarda nem, kum taneciklerini birbirine bağlamak için yeterli oluyor.


Daniel Bonn önderliğindeki araştırma ekibi, kuru ve ıslak kumun sürtünme etkisini tepsi üzerindeki ağırlık yerleştirilmiş kızakları çekerek test etti (bkz. yukarıdaki resim). Kuru kumla, kızağın önünde hareket etmeyi engelleyen bir yığın oluştu. Araştırmacılar kuma su eklediklerinde, hem kızağı çekmek için gereken gücün, hem de sürtünme miktarının azaldığını gördüler. Su, kumu daha sıkılaştırıyor ve yığın, hareket eden kızağın önünde hiç engel kalmayana dek giderek küçülüyordu.

Deneylerin gösterdiği üzere gerekli çekme kuvveti kumun sertliğiyle orantılı olarak azalıyor. Su eklendiğinde, ince köprüler oluşuyor, bu küçük su damlacıkları kumu bir arada tutan bir tutkal işlevi görüyor. Doğru su miktarıyla, ıslak çöl kumu, kızağın daha rahat kaymasını sağlayacak şekilde kuru kumun iki katı kadar sertleşiyor.

Bonn'a göre ıslak kumla çekme kuvvetinin yüzde 50 oranında azalmasıyla, ıslak kum üzerinde kızak çekmek için kuru kumda gerekenin yarısı kadar adam yeterli oluyor.

Fakat, çok fazla su farklı sorunların doğması demek. Su doygunluğu sertliğin azalmasına neden oluyor. Kuma çok fazla su eklendiğinde tutkal etkisi yapan ince köprüler yok olmaya başlıyor ve sürtünme etkisi yine artıyor.. Bu yüzden, kuru ve ıslak kum arasında iyi bir denge tutturmak gerekli. Araştırmacılara göre su miktarı, kum hacmi başına yüzde 2 ile 5 oranında olmalı.

Eski Mısırlılar'ın kızak çekerken su kullandığı sonucuna varmamızda bir önemli kanıt daha Djehutihotep'in (MÖ 1900'lerde yaşamış bir yönetici) mezarındaki bir duvar resminden geliyor (bkz. en üstte). Resimde, devasa bir heykeli taşımakta olan büyük bir kızağın önünde ayakta duran bir kişi, ilerleyen kızağın önüne su dökerken görülüyor. Bonn "Mısırbilimciler, bilimsel bir açıklama yapmak yerine, suyu arınma ritüelinin bir parçası olarak yorumladılar" diyor.

Kaynaklar:
IFL, The Washington Post
Eski Mısırlılar'ın Piramit Taşlarını Nasıl Taşıdıklarının Sırrı Çözüldü Eski Mısırlılar'ın Piramit Taşlarını Nasıl Taşıdıklarının Sırrı Çözüldü Reviewed by GarajimdakiEjder on 18:49 Rating: 5

2 yorum:

Adsız dedi ki...

hacı seni ne cuma namazında nede BOINC takımında goremiyorum.

birisini seçsen diyorum :-)

Adsız dedi ki...

Tşkler sağolun elinize sağlık.