Ayaan Hirsi Ali'den Gömleği Nedeniyle Matt Taylor'a Saldıran Feministlere Cevap: "Sudan Saçmalıklar"

Somali doğumlu ateist aktivist ve kadın hakları savunucusu Ayaan Hirsi Ali, Rosetta görevinde yer alan bilim insanı Matt Taylor'a karşı, giydiği gömlek yüzünden başlatılan linç kampanyasını Amerikan feminizminin sudan saçmalıklara odaklandığı ve feminizmin ellerinden alınması gerektiği şeklinde yorumladı.

Bağımsız Kadınlar Forumu'nun düzenlediği Kadınların Cesareti yemeğinde konuşan Hirsi Ali, dinleyicilere feminizmin asıl amacından nasıl uzaklaştığını şu sözlerle anımsattı:

"Sizlere, feministlerin bir zamanlar temel bir hak için, kızların eğitim alma hakkı için mücadele ettiklerini hatırlatmak istiyorum."

Bir erkeğin iznini almadan kadınların evden çıkmasına izin verilmediği ve ancak bir erkeğin eşliğiyle sokağa çıkabildikleri Somali'de büyüyen Hirsi sözlerine şöyle devam ediyor:

"Başıma bir şey gelseydi, ki geldiğim yerde bu her zaman olmuştur, elle taciz edilir, rahatsız edilir, tecavüz edilirdiniz. Yardım isteyebileceğiniz bir mercii bulamazdınız, çünkü bulunduğunuz yerde olmanıza izin verilmezdi. Çocukken evlendirilir ve evlendiğiniz kişiye itiat etmeniz gerekirdi, işiniz şansa kalırdı."

Hirsi Ali, "Bu ülkedeki ve Batı'daki feministler buna karşı mücadele ettiler ve savaşı kazandılar." diye ekliyor.

Fakat, feminizmin artık hesapsızca kullanıldığını düşünen yazar, Matt Taylor'ın durumunu şu sözlerle değerlendiriyor:

"Bizse, örgütlenmiş kadınlar olarak, şu anda, bu zaferle ne yapıyoruz -eğer bu durumu kınıyorsanız sizinle hemfikirim ve ben de tüm kalbimle bilimsel bir atılım yapmış bir adamın arkasından çıkarılan bu sudan saçmalığı kınıyorum- giydiği gömlek için kendi kendimizi yemekten başka? Feminizmi ahmak hemcinslerimizin elinden kurtarıp geri almalıyız."

Fakat, feminizmi bir kenara atmamamız gerektiğini, çünkü bunun insan hakları mücadelesini bir kenara atmak gibi olacağını söyleyen Hirsi Ali, bunun yerine, feminizmin gerçek kadın sorunları için müdacele etmesi gerektiğini düşünüyor: Radikal İslam ve dünyanın diğer ülkelerindeki temel eğitim hakkına bile sahip olmayan kadınlar için ya da erkeğin eşliği olmadan evinden çıkamayan kadınlar için.The Verge'in "Bir kuyruklu yıldıza uzay aracı indirip indirmemen umrumuzda değil, gömleğin cinsiyetçi ve (kadınları) dışlayıcı" başlıklı haberi başta olmak üzere, #shirtstorm hashtag'iyle Twitter'da devam eden bu anlamsız gömlek savaşı problemin asıl kaynağından uzaklaşmaktan başka bir şey sağlamıyor (henüz olaydan haberiniz yoksa buradan okuyabilirsiniz). Bilimsel bir başarının görmezden gelinip de, sadece gömleğe odaklanılması ve sırf bu yüzden kadın düşmanı ve cinsiyetçi gibi asılsız suçlamalara maruz kalan bir bilim insanın cadı avına maruz bırakılması, cehaletin modern dünyadaki bir tezahürü olsa gerek. Sırf bu baskılar nedeniyle çeşitli ülkelerin astromi derneklerinin Taylor'ı kınayan bildiriler yayımlaması, kitlesel budalalığın sonuçlarının da nereye varabileceğinin bir göstergesi.

Bir "erkek" bilim insanının, yarı çıplak pin-up (ki klasik pin-up'tan farklı olarak kadınlar edilgen ve zayıf değil, "femme fatale" olarak tasvir edilmiş) kızlarının bulunduğu bir gömlek giyiyor olması yüzünden, kadınların erkekler arasında istenmediklerini düşündükleri, bu yüzden bilim camiasında girmekten çekindikleri gibi temelsiz ve saçmalık sınırındaki argümanlar, cinsiyet ayrımcılığı konusunda sağlıklı bir tartışma yapmaktan da bizi uzaklaştırıyor. Bunlar bir yana, pin-up sanatının kadın bedeni teşhiri (ki geçmişte böyle bir işlevi varsa da günümüzde yok) olarak algılanması da Amerikalıların en az İslamcılar kadar bağnaz ve tutucu olabileceğine iyi bir örnek değil mi?

Bu konuda, Spiked'dan Mariah Hedges'in yorumuna kulak vermekte fayda var:

"Modern feminizm, ilk -ve ikinci- dalga feminizmin aksine, yüzeysel meseleleri saplantı haline getirmiş gibi görünüyor. Daha büyük toplumsal meseleleri ele almak yerine, kelimelerin, görüntülerin ve tavırların kadınları nasıl etkilediğine odaklanıyor. Bu, yalnızca feminizme değil, kadınlara da zarar veren bir eğilim. Modern feministlerin davranışlara odaklanması, sansürleme arzusu ve giderek artan erkek karşıtı söylemleri, cinsiyet eşitsizliğiyle ilgili gerçek meselerle mücadele etmelerini sağlayacak araçlarla kadınları donatmak yerine, kendilerini büyük ve kötü bir dünyadan korumaları gereken birer kurbana hâline getiren, dogmatik ve yıkıcı bir feminizm meydana getiriyor."

Tüm bu tepkilere rağmen, Taylor'a verilen destek de artıyor bir yandan. Şu meşhur gömleğin bir benzeri yoğun ilgiden satış dışı durumda. Indiegogo'da Matt Taylor'a ve ekibine  hediye verme kampanyası başlatıldı, ayrıca şu anda yaklaşık 25.000 kişiye ulaşan bir Facebook fan sayfası ve 10.000'i aşkın kişinin imza verdiği bir destek kampanyası var. Kendisine yapılan protesto, tam tersi etki yapmış gibi görünüyor.

AYAAN HİRSİ ALİ KİMDİR?
Ayaan Hirsi Ali, Somali doğumlu olup ülkesinde yaşadığı baskılar nedeniyle Hollanda'ya yerleşmek zorunda kalan bir aktivist, yazar ve politikacıdır. Kadın sünnetine ve İslam ülkelerindeki kadınların yaşadıkları baskılara karşı mücadele veren ve İslam'ı sert bir dille eleştiren Hirsi Ali, ölüm tehditleri ve suikast girişimlerine maruz kalmış, ve bu nedenle Los Angeles Times tarafından feminizmin özgürlük savaşçısı olarak adlandırılmıştır. Şu anda Amerikan vatandaşlığına geçen Hirsi Ali, kadın hakları örgütü AHA'nın kurucusudur. Aynı zamanda ateist olan yazarın, Türkçe'de Kâfir adında bir kitabı bulunmaktadır.
Ayaan Hirsi Ali'den Gömleği Nedeniyle Matt Taylor'a Saldıran Feministlere Cevap: "Sudan Saçmalıklar" Ayaan Hirsi Ali'den Gömleği Nedeniyle Matt Taylor'a Saldıran Feministlere Cevap: "Sudan Saçmalıklar" Reviewed by GarajimdakiEjder on 21:18 Rating: 5

Hiç yorum yok: