Interstellar - "Ay'a İnilmedi" Safsataları


Ay'a inildiğine dair bilgiler müfredattan çıkarılıp, yerine Ay'a inilmediğine ilişkin komplo teorileri ders kitaplarına sokulursa ne olur? Christopher Nolan'ın ABD'de gösterime giren son filmi Interstellar, böyle bir gelecekte geçiyor ve bu sahne, bilimin yerini safsatanın aldığı (aynı zamanda uzay araştırmalarının gereksiz bir uğraş olarak görüldüğü) bir eğitim sistemine adeta "kapak" niteliğinde. Bu durumu, evrimin yerini yaratılışçılığın alması şeklinde de okuyabiliriz. Sonuç olarak, film nasıl olacak şimdilik bilmiyorum ama, Nolan günümüzde olan bitene başarılı bir gönderme yapmış.

Not: Türkçe altyazılar için video altındaki kutucuğa tıklayın.


Konuya ilişkin okuma önerileri:
https://yalansavar.org/2013/02/19/komplo-teorileri-5-evdeki-hesap-carsiya-uymaz/
http://www.kozmikanafor.com/aya-gidilmedi-iddialari/
http://www.ntv.com.tr/turkiye/ay-komplolari,tECk3X3LCUqSmYsfZbaFkA
Interstellar - "Ay'a İnilmedi" Safsataları Interstellar - "Ay'a İnilmedi" Safsataları Reviewed by GarajimdakiEjder on 19:22 Rating: 5

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Merhaba. Paylaşım için teşekkürler. Ancak fikirlerinize katılmıyorum. Ben aynı sahneyi tam tersi şeklinde yorumluyorum. Hatta amerikan hükümetinin bu tür sahnelerin filmlere yerleştirilmesini desteklediğini düşünüyorum. Sebebi ise insanların beyninde ilerde açıklanacak gerçekler için bir ön kabullenmişlik yaratma isteği. Böylece gerçek açıklandığında insanlar şok olmayacak ve kaos yaşanmayacak, hatta tam tersine "hükümetimiz o zaman amerikan halkı için en doğru olanı yapmaya çalışmış ve başarılı olmuş, bravo" diyecekler.
Not: Amacım tartışmak olmadığı için konuya ilişkin koyabileceğim okuma önerilerinin hiçbirini koymuyorum. Tek isteğim insanların biraz da olsa beyin jimnastiği yaparak farklı açılardan bakabilmesini sağlamak.
İyigünler.