Rosetta Projesinde Yer Alan Bilim İnsanı Neden Linç Kampanyasına Tutuldu ve Ağladı?Adı Matt Taylor. Philae modülünü Dünya'dan yaklaşık 510 milyon kilometre uzaktaki 67P adlı kuyruklu yıldıza indirmeyi başaran ekipten biri. Taylor, geçtiğimiz cuma günü yapılan basın toplantısında gözyaşlarını tutumadı. Taylor'ın ağlamasının sebebi görevin başarıya ulaşması sonucu duyduğu mutluluk ya da rahatlama hissi değildi. Sebebi, modülün indiği gün giydiği gömlek yüzünden hakkında başlatılan linç kampanyasıydı. Gömleğin üzerindeki kadın çizimleri nedeniyle mizojinist (kadın düşmanı) ve seksist (cinsiyetçi) olmakla suçlanıyordu.The Verge sitesinin de payının olduğu bu linç kampanyasında site yazarları şu başlıkla Taylor'a öfke kusuyordu: "Bir kuyruklu yıldıza uzay aracı indirip indirmemen umrumuzda değil, gömleğin cinsiyetçi ve (kadınları) dışlayıcı". Bu durumun ESA (Avrupa Uzay Ajansı) tarafından farkına varılmamış olmasını tipik "erkek kafası" olarak gören yazarlar, kadınların TV'de böyle giyinmiş birisini gördüklerinde bilim camiasında istenmediklerini düşündüklerini ve bu kadın düşmanı zihniyet yüzünden, bilimin belli alanlarına girmeye cesaret edemediklerini iddia ediyorlardı.

İnternetteki yorumlar ise daha da sertti, o gömleği giymesine izin verilmesinin büyük bir hata olduğu, hatta orada derhal çıkarması gerektiğini söyleyecek kadar ileri gidenler bile vardı.


Gömlek belki bu tür önemli bir olayın yaşandığı gün giymek için uygun olmayabilir, bu konuda Taylor eleştirilebilir (günlük yaşamda ya da bir partide belki bu kadar dikkat çekmeyebilirdi) fakat olayın linç boyutuna gelmiş olması, bu konuda baskı yapılması artık aptallık sınırını bile aşıyor bana kalırsa.

Kim Kardashian'ın bir dergiye kalçalarını açıp kapak pozu vermesi bile bu kadar tepki çekmemişken, bir bilim insanını "büyük bir hata yaptım ve insanları incittim" demek zorunda bırakacak ve özür diletecek kadar önemli ne olmuş olabilir? Kadın meslektaşlarına mı küfretmiş? Taciz ya da tecavüz mü etmiş?

Yazılı ya da görsel medyada kadınları küçük düşüren pek çok şey olabilir fakat burada gömleğin kadınları küçük düşürdüğünü söylemek Boticelli'nin Venüs'ünün kadınları küçük düşürdüğünü söylemek kadar mantıklı olabilir. Taylor'ın üzerinde, ABD'li bilimkurgu sanatçısı Frank Frazetta'nın şu çalışması olsaydı mesela, yine kadınları aşağılıyor olur muydu?:


İşin daha ironiği, gömleği bir kadın (Taylor'ın en yakın arkadaşı olan Elly Prizeman) tasarlamış ve gömleğin üzerindeki çalışmalar 70'lerin bilimkurgu sanatçılarının tarzını andırıyor. Adam belli ki bir "retro sci-fi junkie" (ayrıca Cannibal Corpse adlı bir death metal grubunun fanıymış). Dikkat çeken dövmeleri var (Rosetta görevinin anısına bir tane de bacağına yaptırmış) ve tipik ciddi bilim adamı imajının aksine, milyonlarca insanın önüne "Hawaii" tarzı bir gömlekle çıkabilecek kadar rahat ve "cool". Taylor, ben de sizden biriyim mesajı veriyor. Bilimin sadece fildişi kulesinde oturan, sürekli takım elbesiyle dolaşan, asla gülümsemeyen, duyguları olmayan, sadece bilimle uğraşan, eğlenceden/kültürden anlamayan elit bir zümre tarafından yapıldığı algısını da yıkıyor. Bence bu noktanın gözden kaçırılmaması lazım. (yoksa bilimin bu seviyeye inmesinden mi rahatsızlar? Yani fildişi kulesinde kalma taraftarı mısınız?)

"O gömleği asla giymeyeceksin yoksa ne yaptığının hiç önemi yok" tavrının peygamberin resmi çizildi diye kuduran fanatik İslamcıların bağnaz tavrından hiç farkı yok.

Philae'nin kuyruklu yıldız üzerinde yaşamın yapı taşı olan bileşikleri bulduğunun duyurulduğu şu günde, bu keşfin ve projenin öneminden bahsetmek yerine, bu projeye büyük katkıları olan bir bilim insanın gömleğini tartışıyor olmanın anlamsızlığını bir kenara bırakalım, bir bilim insanının boş yere ağlatılmış olması, zorla özür diletilmiş olması bile yeterince can sıkıcı (gururu incinen bir bilim insanını o durumda görmek beni bile ağlatacaktı).

Telegraph'tan Boris Johnson'ın ifade ettiği gibi, Taylor'ın hiçbir suçu olmamasına rağmen özür dilemesi ve ağlaması "Mao'nun kültürel devrimi sırasında, aydınların insanlığa karşı işledikleri suçları itiraf etmeleri için ağlamaya zorlandıkları bir sahneye benziyor".

Bu tür olaylar karşısında insanın bu Dünya'dan ayrılıp 67P kuyruklu yıldızına yerleşesi geliyor. En azından orada böyle anlamsız tartışmalar yok.

Ki bu tür gülünç vakalar, maço bilim dünyasındaki çok daha ciddi ve "gerçek" cinsiyet ayrımcılığı sorunlarının da geri planda kalmasına neden oluyor bana kalırsa. Örneğin DNA'nın keşfinde önemli bir isim olan Rosalind Franklin'in katkılarının yok sayılıp, Nobel'in üç erkek bilim adamına verilmiş olması, bilim dünyasında yaşanan cinsiyet ayrımcılığına dair ciddi vakalardan biridir.

Cinsiyet ayrımcılığıyla ilgili olmayan her olaya "seksist" demek de bir süre sonra kelimenin içini boşaltıyor. Böyle olaylar yüzünden femiNazi diye tanımlar üretilince, gerçek feministler de zor durumda kalıyor olmalılar. Yapmayın.
Rosetta Projesinde Yer Alan Bilim İnsanı Neden Linç Kampanyasına Tutuldu ve Ağladı? Rosetta Projesinde Yer Alan Bilim İnsanı Neden Linç Kampanyasına Tutuldu ve Ağladı? Reviewed by GarajimdakiEjder on 19:03 Rating: 5

6 yorum:

Adsız dedi ki...

oha ne feminist lobisiymiş lan bu? ben böyle bir başarıya ulaşacam da gömleğim yüzünden özür dileyecem ha...

amına koyyım onların he seksistim he...

Adsız dedi ki...

Evet bu yaziyla yukaridaki kalitede yorumlar sasirtici degil. Amerikan, Ingiliz, Kanada ve Avustralya Astronomi dernekler baskanlari ortak bir mektupla Avrupa Uzay Ajansi'nin daha bilincli davranmasini istediler. Ayrica Avustralya Astronomi Dernegi'nin yayimladigi bildiri ve profesyonel bircok kadin ver erkek astronomun yorumlari da medyada seksizme karsi seslerini duyurmaya calisan insanlara yapilan bu yazidaki gibi saldirilari kinadi. Matt Taylor o isi tek basina basarmadigi, gibi o grupta calisan bircok kadin da var ve onu elestiren astronomlar arasinda onun seviyesinde bircok bilim insani var. Ayrica sadece giydigi gomlek degil, "o cok seksi bir kiz ama kolay da olacagini bilmiyordum" yorumu var canli yayinda yaptigi. Gozden bu kadar kacmasi inanilmaz. Son bir sey, cok uzun yazamayacagim, bu konuda bircok kitap var, kendiniz bulup okuyabilirsiniz. Ama cinsiyet ayrimciliginin buyuk sorunlarini cozmenin, kucuk sorunlardan bagimsiz oldugunu dusunmek cok sig,cunku ozellike bilimde kadinlar hala hergun bircok ufak seyle karsilasiyorlar. Size onemli gelmeyebilir ama bu ufak sorunlari halletmeden buyukleri zor. Ama en azindan bu konuda belki dort buyuk Ulusal Astronomi Dernegi'nin yayinladigi bildiriye biraz guvenebilirsiniz. Matt Taylor yaptigi hatayi anlayip ozur dilediyse, belki onun da bir bildigi vardir.

GarajimdakiEjder dedi ki...

1. Avusturalya Astronomi Derneği'nin ya da bir başkasının yayınladığı bildiri "asılsız" kadın düşmanlığına dair suçlamalardan oluşan balon bir saldırı için ne gibi bir mazuriyet olabilir? Belli ki gelen tepkiler karşısında "biz asla cinsiyet ayrımcılığına izin vermeyiz" (sanki böyle bir şey olmuş gibi) türünden işgüzar bir açıklama yapmak zorunda kaldılar. (Yangına körükle gitmek diyoruz buna)

2. "Matt Taylor o isi tek basina basarmadigi, gibi o grupta calisan bircok kadin da var" Bunu bana değil, tüm projenin merkezini Matt Taylor haline getiren zümreye söyle (Kaş yaparken göz çıkarmak diyoruz buna da).

3. "cinsiyet ayrimciliginin buyuk sorunlarini cozmenin, kucuk sorunlardan bagimsiz oldugunu dusunmek cok sig" Bunun için ortada bir sorun olması gerekiyor öncelikle. Kavram kargaşası yaşayan ve feminizmi bile anlamamış olan insanların yarattığı bu linç kampanyası ve benzeri hedef saptırmalar büyük sorunları gölgeledikçe, eşitlik konusunda hiçbir yere varılamayacağı ve feministlerin kendilerini toplum karşısında doğru biçimde ifade edemeyeceği aşikar.

4. "cunku ozellike bilimde kadinlar hala hergun bircok ufak seyle karsilasiyorlar." Kabul edersiniz ki, Matt Taylor'ın giydiği gömlek bu olayların sebebi değil. Yanlış bir eylemi haklı çıkarma çabasıyla üretilmiş, zorlama bir mantık safsatası sadece.

5. "o cok seksi bir kiz ama kolay da olacagini bilmiyordu" Söylediği laf 'She’s sexy, but I never said she was easy.' "Kız"ı herhalde karşı argüman üreteceğim heyecanıyle uyduruverdiniz, çünkü kastettiği bir kız/kadın değil, Rosetta misyonudur. Ben de bunun gözden kaçırılmasını inanılmaz buluyor şu aciz beynim. Ha, bu espri onu cinsiyetçi ve kadın düşmanı yapıyorsa, ateşe verelim kendisini çünkü çok daha mantıklı bir iş olur. Ayrıca bu olay gömlek yüzünden büyüdü, sözleri yüzünden değil.

6. İnternette Taylor'a destek büyük bir hızla artıyor, o gömleği giyip protesto yürüyüşü yapılması planlanıyor. Hatta Indiegogo'da şu anda 1.757 kişi tarafından desteklenen de bir kampanya başlatıldı. Birazdan daha fazla güvenebilirsiniz: https://www.indiegogo.com/projects/matt-taylor-rosetta-project-scientist

7. Özür dilemiş olması yine bu olayın saçmalığını haklı çıkarmıyor (ki özür dilemek yerine hareket çekmesi çok daha mantıklı olurdu) hak verirsiniz. Üzülerek belirtmeliyim ki, bu argüman da geçersiz.

GarajimdakiEjder dedi ki...

8.'i unutmuşum. Dört BÜYÜK Ulusal Astronomi Derneği gömleği mizojinist buluyorsa, mizojinisttir elbette. Sonuçta bu, 2+2=4 kadar tartışılmaz, bilimsel bir gerçektir.

Adsız dedi ki...

Bu olay, bir diğer feminazi linç kampanyasıydı. Bu insanlar erkekleri kadın düşmeni olmakla suçluyor ama işin aslında kendileri erkek düşmanı. Doğadaki ve toplumdaki rollerini, konumlarını beğenmedikleri için, sorumluluğu üstlerine almak yerine erkekleri suçlamak kolaylarına gidiyor. Bunun bir başka çeşidi ODTU ve boğaziçinde de olmuştu. ODTUde bir konuşmacının fikirlerini beğenmediler diye salonun elektiriğini kesmiş ve konuşmayı bağıra çağıra keserek konuşmacıyı kovmaya kalkmışlardı. Boğaziçinde de axe bir tanıtım düzenlemiş ve burada güzel kadınların kullanılmasından hoşnut olmayan bir feminazi grubu etkinliği şiddetle ortadan kaldırmaya çalışmıştı. Feminizm adı altında her türlü şiddet olayına, linç kampanyasına göz yumulması artık çok daha fazla insanı rahatsız ediyor. Ateistlerin yakından tanıyacağı thunderf00t gibi pek çok youtube fenomeni bu konuda izleyicisi yüzbinleri bulan videolar hazırlıyor http://www.youtube.com/watch?v=l9Ju-1I1DTU

Uzun lafın kısası artık bu akılsızlığa sessiz kalmak yok.

Adsız dedi ki...

Kiz dememin sebebi Ingilizce'de kullandigi She'yi belirtmek icindi. Savundugunuz o soz, karisindaki objeye she zamirini yakistrip, onun uzerine uygunsuz bir sekilde kullanmaktir.

2) Biz guzel guzel Rosettayi konusuyorduk, Matt Taylor kendini olayin merkezi haline getirdi.

1) Benim profesyonel astronomlarin sayfasinda gordugum kadariyla bir zorlama yok. Kadinlar saldirilardan bikip konusmayi biraktiginda bile destekleyen bircok erkek astronom vardi neyse ki.
Eminim ki ne bana ASA'nin bildirisini bize ulastiran ve kendisi ASA uyesi olarak basindan beri boyle bir davranisin profesyonel ortamda ve bir bilim adamina uygun olmadigini soyleyen bilim adami (ve digerleri), ne de benim ayni ofiste calistigim, erkek astronom arkadasip benden korktuklari icin aglayarak gelip ozur dilediler benden (yok, kimse aglamadi, kimse ozur de dilemedi, ben de kimseye kizmamistim zaten). Insanlarin elestirilere, sizinki gibi verdikleri yorumlarin onlari sok ettiklerini soylerken de yalan soylediklerini de sanmiyorum. Bir alinti yapiyorum evet onu yazan da bir erkek, dolayisiyla benden cok elestirme hakki vardir belki "(Offensiveness scale: Sosyal bir konuyu gundeme getirmek :0. Asiri hassas bir feminist olarak tepki gostermek: 0.3. Tisort:9. Tepki gosteren kadinlara twitter'dan hakaret yagdirmak: 2milyon).

Gerisi cok uzun, 10 gundur tartisilanlari, oturup buraya ozetleyemeyecegim. Siz sunu okuyabilirsiniz isterseniz:

http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2014/11/17/casual_sexism_when_a_shirt_is_more_than_a_shirt.html

Bu da bildirilerin bir ozeti, objektif bakarsaniz, zorunlulukla yazilmis gibi mi geliyor bilemiyorum size. http://thefinchandpea.com/2014/11/20/aas-asa-demonstrate-how-to-make-an-institutional-statement-on-shirtstorm/
Bana paylasan astronomlar bayagi gururlu gozuktuler, canlari sikilmis ya da korkmustansa.

Ama haklisiniz 8'e cevap vereyim, tabii bizim ne dusundugumuz hicbir sey gostermez, hepimiz bilim insani da olsak, feministlerin itistirdigi zavalli bilim insanidir onemli olan, sizin bizi aptallik sinirinda gormeniz, kat'i karardir. Bize nasil kadin, nasil feminist, nasil bilim insani olmamiz gerektigini ogretecek bu kadar cok erkek olmasi harika
.