Musa'ya Şizofren diyen Christian Bale'den Yeni Yorum: "Teröristti"

Canlandırdığı Musa karakterini şizofren ve zalim olarak tanımlayan oyuncu gelen tepkilerin ardından çok daha çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Derin düşüncelere dalan Batman'e, bir Amerikan sapığına, Terminator katiline ve büyük beğeni alan başka karakterlere hayat veren İngiliz aktör Christian Bale, en büyük ilgiyi son filmi olan, Ridley Scott'un yönettiği Exodus: Tanrılar ve Krallar (Exodus: Gods and Kings) ile topladı.

Fakat Bale'in topladığı ilgi, büyük oranda, canlandırdığı karakter olan ve Eski Ahit'e göre, İsrailoğulları'nın Mısır'dan çıkışlarına önderlik edip, Kızıl Deniz'i ikiye bölerek, halkını kölelikten kurtaran Musa hakkında yaptığı yorumlar nedeniyleydi.

Tüm bunlar, Eylül ayında, Los Angeles'da gerçekleşen uluslararası bir basın etkinliğinde, Bale'in muhabirler karşısında "Kanımca, bu adam [Musa], muhtemelen şizofrendi ve hayatım boyunca okuduklarım içindeki en zalim karakterlerden biriydi" demesiyle patlak verdi. Bale, ayrıca Musa'nın "sorunlu, ne yapacağı belirsiz, değişken biri" olduğunu da söylemişti.

Ardından, tam Şükran Günü'nden önce ABC News'un yayımladığı röportajda aktör şunları dile getirdi: "İbraniler'in gözünde -Musa- kesinlikle özgürlük savaşçısı olarak görülüyordu, fakat Mısır İmparatorluğu açısından bir teröristti." Bale daha sonra, retorik olarak şunu sordu: "Bugün doğmuş olsaydı Musa'ya ne olacaktı? Peşinden insansız uçaklar gönderilecekti, haksız mıyım?"

Bale'in önceki açıklamaları yeterince eleştiri almış, örneğin California Üniversitesi'nin Annenburg Okulu'ndan Kıdemli Okutman Mary Murphy, alaylı bir şekilde "Christian Bale din araştırmaları doktorasını nereden aldı?" diye sormuştu, fakat Bale'in Musa'yı teröristlerle mukayese edişi ters tepkileri de tırmanışa geçirdi. Muhafazakar medyanın takipçiliğini yapan NewsBusters sitesi Bale'in çenesini kapatıp, oyunculuğunu yapması gerektiğini söyledi. Bale'in yorumlarına getirilen eleştiriler de birçok Hıristiyan sitesinin dikkatini çekti.

Ancak çoğu din alimi Bale'in yorumlarına çok daha ölçülü yaklaşıyor. "Bay Bale, Musa'nın insaniyetini bize hatırlatma konusunda haklı, İncil'de bahsi geçen pek çok kişi hakkında sık sık unuttuğumuz bir şey bu" diye açıklıyor Cizvit rahibi James Martin msnbc'ye. "Herhangi kimse, Yaşayan Tanrı'yla böylesi bir dramatik karşılaşma sonrası, ne kadar ne yapacağı belirsiz ve sorunlu birisi olursa, Musa da elbette o kadar ne yapacağı belirsiz ve sorunlu birisiydi." Bale'in özgürlük savaşçısı ifadesine katılan Martin, Musa'ya terörist demekle Bale'in bir yere varmayacağını ifade ediyor ve terörist yerine "kurtarıcı" demeyi yeğleyeceğini ekliyor.

Musa hakkındaki Eski Ahit kitaplarını (Tevrat olarak bilinen kitaplar) İngilizce'ye tercüme eden Prof. Everett Fox ise msnbc'ye, Bale'in metinleri daha derinlemesine ele alması gerektiğini söyledi. "Musa, Bruce Wayne (ya da Batman) değil."

Tanrı Yanılgısı'nın yazarı Richard Dawkins ise, Musa'ya çok daha eleştirel yaklaşanlardan, fakat  öncelik olarak Musa'nın varlığına ilişkin savlar ekseninde konuyu ele alıyor. "Musa efsanevi bir karakter," diye msnbc'ye açıklama yapan Dawkins şöyle söylüyor: "Musa'nın yaşadığını düşünmek için hiçbir sebep yok, Mısır'da İsrailoğulları'nın tutsak edildiğini düşünmek için de."

Dawkins, Musa'nın ahlaki kişiliğine ilişkin olarak, açık bir şekilde şunu da ekliyor: "Kurgusal bir karakter olarak, en hafif tabirle, iyi bir rol model değil elbette."

Kaynak: msnbc
Musa'ya Şizofren diyen Christian Bale'den Yeni Yorum: "Teröristti" Musa'ya Şizofren diyen Christian Bale'den Yeni Yorum: "Teröristti" Reviewed by GarajimdakiEjder on 14:14 Rating: 5

Hiç yorum yok: