Yıldızlararası'nın Bilimi [Belgesel]

Hakkında çok yazıldı, çizildi. Sevin ya da sevmeyin, Yıldızlararası'nın (Interstellar) bilime mümkün olduğunca sadık kalan bir film olduğu gerçeğini kabul etmek gerek. Alfa yayınlarından çıkan Yıldızlararası Bilimi'nin belgeseli, işte bu gerçeği daha iyi anlamanız için hazırlanmış. Filmi izlerken, konuya yabancı olanların kafa karıştırıcı bulabileceği uzayzaman bükülmesi, solucan delikleri ve kara deliklerin doğası gibi konulara açıklık getiriliyor ve filme yönelik soru işaretlerinin bir nebze de olsa azalmasına yardımcı oluyor.

Filmin sürprizlerini kaçırmamak için konular çok derinlemesine ele alınmıyor belgeselde, şüphesiz. Daha doyurucu bir şekilde konuya hakim olmak isteyenlere Yıldızlararası Bilimi adlı kitabı şiddetle okumalarını öneririm. Özellikle belgeselde yer verilmeyen, son derece karmaşık teserak tasarımının nasıl yapıldığını öğrenince, filmin bilimsel yönüne verilen emeğe ve arkasındaki parlak zekaya daha çok hayranlık duyacaksınız.

Altyazıyı buradan indirebilirsiniz

Yıldızlararası'nın Bilimi [Belgesel] Yıldızlararası'nın Bilimi [Belgesel] Reviewed by GarajimdakiEjder on 16:50 Rating: 5

Hiç yorum yok: