Aksan Değiştiren Şempanzeler İnsan Dilinin Kökenine Işık Tutuyor Olabilir mi?

Aynı dili konuşan fakat farklı bölgelerde yaşayan insanların aksanlı konuşmasına aşinayız, ancak aynı durum yakın akrabalarımız olan şempanzeler için de söz konusu olabilir. York Üniversitesi ve Zürih Üniversitesi'nde görevli bilim insanlarının gerçekleştirdiği yeni bir araştırmayla, şempanzelerin belirli nesnelere işaret eden çağrıları öğrenebileceği ilk kez kanıtlanmış oldu.

Araştırmacılar şempanze grupları bir araya geldiğinde, aynı tarzda homurdanana dek aksanlarının da değişikliğe uğradığını keşfettiler.

Sosyal gruplara ayak uydurmak için vokalizasyonları değişikliğe uğratma kabiliyeti şimdiye kadar sadece insana ait bir özellik olduğuna inanılıyordu.

Fakat şempanzeler de belirli yiyecekler için özel homurtular çıkarabiliyor ve arkadaş şempanzeler bu çağrının ne anlama geldiğini tam olarak anlayabiliyorlar.

Araştırma ekibi, üç yılı aşkın bir süre boyunca Edinburgh Hayvanatbahçesi'nde bir araya gelen şempanzelerin 'elma' için çıkardıkları homurtuları nasıl değiştirdiklerini gözlemlediler. Şempanzeler birbirlerini yakından tanımaya başladığında, yiyecek homurtularının akustik yapısı da değişmeye başlıyordu. Şempanzeler, tercih ettikleri yiyecek verildiğinde tiz ses, daha az tercih ettikleri bir şey verildiğinde ise pes ses çıkarıyorlardı.

York Üniversitesi'nden Katie Slocombe "Araştırmamız şempanzelerin atıfsal yiyecek çağrılarının kendi yapılarında mevcut almadığını ve yeni bir sosyal grupla karşılaştıklarında, çağrılarını grup eşlerine benzeyecek şekilde değiştirdiklerini gösteriyor" diyor.

İnsanlar ve şempanzeler arasındaki görece kısa evrimsel uzaklığımızı -5 ila 7 milyon yıl- göz önünde bulundurursak, bilim insanları, bu keşfin aynı zamanda şempanzelerle en yakın ortak atamızın, lisanın önemli bir "yapı taşı"nı paylaştıklarına da işaret ettiğini belirtiyorlar.

2010'da Hollanda'dan gelen şempanzelerin birkaç yıl içinde homurtularını nasıl Edinburgh'daki şempanzelere uyum sağlayacak şekilde değiştirdiklerini aşağıdaki linklerden dinleyebilirsiniz:

2010'da Frek'in (Hollandalı şempanze) Lucy'ye göre (Edinburghlu şempanze) daha tiz çıkardığı homurtular

2013'te Frek'in homurtuları (benzerlik artmış)

2013'te Lucy'in homurtuları

Kaynaklar: Living Links, Telegraph, IFL Science
Aksan Değiştiren Şempanzeler İnsan Dilinin Kökenine Işık Tutuyor Olabilir mi? Aksan Değiştiren Şempanzeler İnsan Dilinin Kökenine Işık Tutuyor Olabilir mi? Reviewed by GarajimdakiEjder on 14:47 Rating: 5

Hiç yorum yok: