Chapel Hill Cinayeti ve Bunu Ateizme Yüklenmek İçin Fırsata Çevirenler

Kuzey Karolina Üniversitesi yakınlarındaki Chapel Hill bölgesinde yaşayan ve aynı aileden olan 3 Müslüman genç kaldıkları evde, 46 yaşındaki Craig Hicks tarafından dün gece öldürüldü.

Öldürülenlerin geçmişini biraz incelerseniz, dünyaya bir şeyler katmaya çabalayan pırıl pırıl insanlar olduklarını göreceksiniz. Vicdanı olan, aklı başında kimsenin tepki göstermeden geçemeyeceği bir olay.

İlginçtir, olayın basında yeterince yer almaması eleştirilirken (ki dış basında fazlasıyla yer bulduğunu düşünüyorum), bazı fırsatçılar da bunu ateistler üzerinden bir saldırıya dönüştürdü. Bugüne kadar Müslüman parmağı olan hiçbir terör eylemi ve katliam yokmuş gibi, Chapel Hill olayına mal bulmuş mağribi gibi atlamak da neyin nesi? Olayın faili militan ateistmiş ya (kendisi anti-teist olduğunu belirtmiş, ama "ateist" diye etiketlenmesi daha işe geliyor olmalı), hemen ateizme saydırmaya başladılar. Yıllardır bi ateist katliam yapsa da şunlara yüklensek diye pusuda bekliyorlarmış sanki. Bir haber sitesi IŞİD'le benzerlik kurmuş hemen.

https://www.facebook.com/craig.hicks.967

Son gelen bilgilerde ise olayın park kavgasından dolayı çıkmış olabileceğini söyleniyor, ki bu yüzden Amerika'da her yıl çok sayıda cinayet işleniyormuş. Olayın arkasında nasıl bir motivasyon olduğunu bilmiyoruz. Olay park yeri kavgası gibi görünse de, ABD'de yaygın olan İslamofobi bir yerden, gerçekten de patlama noktası bulmuş olabilir. Bilemiyoruz. GÜNCELLEME: BBC'nin son haberine göre, adam kendi park yerine arabasını park eden kişilere, ayrım yapmaksızın, pek hoşgörüyle yaklaşmıyormuş!

Bu olay gerçekten de din karşıtlığıyla yapılmış diyelim, ateistlerin Müslümanlar'ın kendilerine yonttukları pek çok vakadaki gibi (bkz. Charlie Hebdo), katile arka çıkacakları mı zannediliyor peki? Richard Dawkins gibi birçok tanıdık isim ve Amerikan Ateistleri'nin de dahil olduğu pek çok ateist örgüt durumu kınayan mesajlar yayımladı.
Dawkins: "Aklı başında herhangi bir kimse, Chapell Hill'de yaşayan Amerikalı üç Müslüman gencin böyle aşağılık bir cinayete kurban gitmesini nasıl kınamasın?"

Bir grup ateist ise, kurbanlardan Suriye kökenli Şadi Berekat'ın (Kuzey Karolina Üniversitesi'nde diş hekimliği öğrencisi) başlattığı "Regufee Smiles" (Sığınmacı Gülümsüyor) adlı yardım kampanyasına (Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacılara diş bakımı ve tedavisi sağlamayı amaçlıyor) destek için para toplamış.Charlie Hebdo olayında gördüğümüz gibi "oh, iyi yapmışlar yeryüzünden bikaç kafir temizlenmiş" tarzında nefret kusan bir mantık sergilenmiyor. Ateizm bir din değil, bu kadar insan öldürürsen şu kadar sevap kazanacaksın diyen doktrinleri de yok. Bir insan ateizm gibi, ne inanç ne de ideoloji olan bir fikri arkasına alarak her türlü şiddeti gerçekleştirmeyi meşru görüyorsa onun akıl sağlığından şüphe edilir. Oysa akıl sağlığı yerinde olmayan intihar bombacıları şehit mertebesinde sayılıyor ve yaptıkları kutsal görülüyor. Din adına yapılan şiddet eylemlerinden farklı olarak bir ateist ne yaparsa kendisini bağlar, çünkü bizler ümmet ya da sürü psikolojisiyle hareket etmiyor, bu tür eylemleri yapanları cesaretlendirmiyor, "ama onlar da kaşınmasaydı"larla yapılanları meşrulaştırmıyoruz. Daha kendi aralarında bile doğru düzgün organize olamayan bir kitleden bahsediyoruz burada. Herkesi kendiniz gibi sanmayın.

Ateistlerin hepsi de mantıkla, akılla hareket eden insanlardır diye de bir kaide yok. (Araştırmalar ateistlerin daha zeki olduğunu gösterse de arada çürük elmalar çıkabiliyor demek ki.) Bir ateist ırkçı da olabilir, homofobik de (ilginçtir, Craig Hicks'in Facebook profilindeki paylaşımlara bakarsak kendisi açık biçimde homofobik değil), katil de... Salt tanrı fikrinden kurtulmuş olmak, çocukluktan beri beynimize ekilen tabulardan sıyrıldığımız, ya da yanlış yetiştirmenin etkilerinden muaf olduğumuz anlamına gelmiyor. Bunların hiçbirinin ateizmle ilgisi yoktur, ateizm iyi insan niteliklerinin nasıl olması gerektiğine dair bir kurallar bütünü değildir. Ha, ateistler örnek insanlar olsa fena mı olur, elbette olmaz.

Ölenlere üzüldüğünüzü de sanmıyorum, derdiniz "işte atayizler de bizim gibi çıktı" goygoyu yapmak. Buna devam edildikçe en çok ateistler zarar görecek, ateofobi tavan yapacak dememiz mi gerekiyor? (Tanıdık geldi mi?)
Chapel Hill Cinayeti ve Bunu Ateizme Yüklenmek İçin Fırsata Çevirenler Chapel Hill Cinayeti ve Bunu Ateizme Yüklenmek İçin Fırsata Çevirenler Reviewed by GarajimdakiEjder on 10:09 Rating: 5

6 yorum:

Adsız dedi ki...

Yaşanan olayın ardından bilinçli biri olarak güzel bir açıklama yapmışsınız. Öncelikle bu eyleminizi bir müslüman olarak tebrik ediyorum. Ki herhangi bir dine-ideolojiye-fikirsel bir oluşuma tabi olunmasa da yapılması gereken budur.

Söylemek istediğim şey ise şudur:Yaşanan olaydan sonra güzel bir açıklama ile olayı kınadığınızı ve üzüldüğünüzü belirtiyorsunuz. Ardından tek bir kişinin yanlış şekilde yaptığı eylemi ateizme bağlamanın son derece yanlış olduğunu söylüyorsunuz. Evet, bu iki söyleminizede katılıyorum fakat neden aynı şeyi biz müslümanlar yaptığımızda bizim aynı şekilde yaptığımız açıklamamız yeterli görülmüyor ve gözardı ediliyor. Ki biz bilinçli müslümanlar Charlie Hebdo olayını kınarken ve yanlışlığını bizzat inandığımız kitap olan Kuran'ın içinden gösterirken neden bizim yaptığımız bu açıklama göz önüne alınmıyor? Neden insanlar bizim yaptığımız açıklamanın içeriğine dair bir araştırmaya girip doğru mu yanlış mı olduğumuza bakmadan, müslümanlık iddiasında olan başka kişiler tarafından yapılan alternatif tepkileri ve söylemleri esas müslüman tepkileri ve söylemleri olarak alıyorlar ve bunların üzerinden söylemlerini oluşturuyorlar. Belki çoğunluğunuzu oluşturmasa da benimde ellerine güç geçse katliam yapacaklarını söyleyen ateist-agnostik arkadaşlarım var. Biz çıkıp onların üzerinden ateizme-agnostizme herhangi bir suçlamacı genelleme yapmıyoruz.

Konu hakkında yazacak çok şey olsa da burada kesiyorum. Herhangi bir olayda yüzeysel bir bilgi ile değil, derinlemesine ve objektif bir bilgi ile hareket etmenizi dilerim.

Allah'ın selamı üzerinize olsun.

GarajimdakiEjder dedi ki...

Alternatif diye dışladığınız radikal fikirler ne yazık ki İslam'da çoğunluğu oluşturuyor, bilinçli müslüman kesim dediğiniz ise azınlık. Bu olayda da görüldüğü gibi destek çıkan tek bir ateist bile yok, ama Charlie Hebdo olayında yapılanı onaylayan büyük bir müslüman kitle vardı ve bunlar radikal diyeceğimiz kesim değil. Diyanet işleri ve hükümet bile sorunun kaynağına odaklanmak yerine, sırf İslam'a toz kondurmama gıyabında açıklamalar yapabildi.

Yüzeysel bakan ben mi oluyorum bu durumda?

"Ki biz bilinçli müslümanlar Charlie Hebdo olayını kınarken ve yanlışlığını bizzat inandığımız kitap olan Kuran'ın içinden gösterirken neden bizim yaptığımız bu açıklama göz önüne alınmıyor?"

Çünkü şiddet eylemlerini gerçekleştirenler bahsettiğin kitaba dayanarak bunları yaptığını söylüyorsa açıklamanız yanlızca lafta kalıyor demektir. İslam'da reform yapabildiniz mi, içinizdeki radikal unsurları ayıklayabildiniz ve kitabınızın iddia ettiğiniz hoşgörü söylemini genele yayabildiniz mi? Bunları yapamadıysanız söyledikleriniz sadece havada kalır. Bugün de yarın da aynı eylemlerin yine din adına devam etmeyeceğinin garantisini verebiliyor musunuz önce bunu kendinize bir sorun.

Mısır bunu yapmaya başladı, devam ettirmesi sizden.

Adsız dedi ki...

Yaptığım yorum aklıma geldi ve bir bakayım dedim fakat sizin cevabınızı okuduktan sonra adeta beynimden vurulmuşa döndüm.

Anlayamıyorum, çoğunluğa bu kadar değer verebilmenizi anlayamıyorum. Müslümanların çoğunluğunun davranışlarına bakarım ve onların davranışı neyse İslam'ın emrettiği davranış şeklide odur diyebilmek ne kadarda garip,ilginç bir yorum.

Değerli kardeşim, bir şeyi reddetmek için o konuda ciddi bir bilgi sahibi olunmalı. Hele hele bu reddetme din için olduğunda daha bir hassasiyet duyulmalı bence. Çünkü reddettiğin şeyin iddiası çok büyük.Bir ideolojiyi bir dini veya herhangi bir oluşumu kendi kaynağında yazanlarla değil kaynağından öğrendiğini savunan insanlar üzerinden yargılamak ciddi anlamda yanlış geliyor bana.

Şimdi sormak istiyorum, her ne kadar azınlık olsakta eğer bizim yaptığımız açıkmalar doğruysa,
Her ne kadar çoğunluk olsalarda yobaz-geleneksel müslümanların yaptıkları Kuran'la çelişiyorsa,
Her ne kadar azınlık olsakta bizim savunduklarımız İslam'ın kaynağı olan Kuran'la tam uyum içerisindeyse,

Azınlık olduğumuz için, bizim açıklamalarımız Kuran'a uyduğu halde, yanlış, çoğunluk oldukları için, açıklamaları-davranışları-yaptıkları açıkca Kuran'la çeliştiği halde, doğru?

Bence çoğunluk hakikati belirlemede bir ölçü değildir. Sizde bir düşünün derim.

''Yeryüzündeki insanların çoğunluğuna uyarsan seni Allah yolundan saptırırlar. Sadece sanıya uyarlar onlar ve sadece saçmalarlar.'' Enam 116

Allah'ın selamı üzerinize olsun.

GarajimdakiEjder dedi ki...

Anlamak mı istemiyorsunuz, yoksa anlaması bu kadar gerçekten mi zor? Samimiyetiniz konusunda iyice şüpheye düşmeye başladım.

Bizler gerçekten beynimizden vurulurken, bir müslümanın fuzuli beyninden vurulması oldukça hafif bir eylem olsa gerek.

Açıklamalarınız, kaynaklarınız vs. bunu bir ateiste anlatarak varmak istediğiniz nedir? Kişisel tatminden öte neye varıyor bu? İslam'da daha 1400 yıldır birlik olamamışken, her kafadan ayrı ses çıkarken, müslüman olmayan birini sanki çok akıl almaz bir iş yapıyormuş gibi yadırgamak gerçekten ironik. Yukarıdaki önerim demek ki zerre umrunuzda değil. Siz hala çoğunluğu görmezden geliyorsunuz, tek derdiniz gerçek İslam bu diye dikte etmek ve din adına yapılanları temize çıkarmak.

Önce şu "gerçek İslam"ı (o da kime göre neye göre belli değil) dindaşlarınıza anlatın. Benim ihtiyacım yok, olsaydı zaten hala müslüman kalırdım, hani radikal kesimin yaptıkları dışında, tasvip etmeyeceğim çok şey var o kaynaklarınızda da! Hani çoğunluk anlamıyor (nedense kendi dillerinde yazılanı adamlar yanlış anlıyor da sadece bizim Türkler doğrusunu anlıyor!), ancak seçkin bir azınlık bu dini anlayabiliyorsa, orada da bir problem yok mudur? (biraz kafa çalıştırma önerisi olsun bu da)

Önce IŞİD'den ve benzerlerinden başlayın, bu dinsel terörü dünyadan temizleyin, sonra kitabınızı yanlış anlayan (!) ateistlere bol bol akıl verirsiniz.

FSM sizinle olsun.

Adsız dedi ki...

İlk olarak yaptığınız yanlış bir ithamı düzeltmek istiyorum. Ben zaten bahsettiğiniz amaçları taşıyan bir hareketin içinde aktif şekilde çalışıyorum. Ama bu ithamı yapmakta biraz olsun haklısınız çünkü söylemlerini herhangi bir şekilde aktifliğe dökmeyenlerin sayısı ne yazık ki çoğunluğu oluşturuyor. Özellikle sosyal medyada gerçek İslam bu değil tarzında söylemleri olan çok kişi olmasına rağmen çalışma arkadaşı bulmakta ciddi zorluklar yaşıyoruz. Maalesef iş emek verme kısmına geldiğinde insanlar geride kalmayı yeğliyorlar.

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum. Belki sizin kadar olmasa da müslüman olduklarını iddia eden kişilerden bizde hayatımız boyunca bir çok zulüm görüyoruz. Bazı zamanlarda ölüm tehdidine varacak dereceye gelse de günümüzde daha çok devlet ve toplum baskısı üzerinden görüyoruz bu zulmü. Tabi burada biz sizden çok zulüm görüyoruz iddiam yok fakat bizimde bir çok zorluk çektiğimizi bilmenizi isterim. Özellikle devlet eliyle oluyor bu baskılar.

Bu yorumları yapmamdaki amaca gelirsek. Açıkçası ''Kişisel tatminden öte neye varıyor bu?'' cümlesi beni üzdü. Benim bir çok ateist,agnostik arkadaşım var hepsiyle de zaman zaman konuşuruz ve ilk defa bir ateistten böyle bir söz duydum. Ben size sadece yaşanan bir olay üzerinden rahatsızlık ve üzüntü duyduğum bir durumu belirttim. Burada ne gibi kişisel tatmin amacı olabilir ki?

Yaptığım yorumlar ateist olmanızla alakalı değil, kendi açımdan yanlış yaptığınızı düşündüğüm bir davranışa yönelikti. O yüzden ''müslüman olmayan birini sanki çok akıl almaz bir iş yapıyormuş gibi yadırgamak'' cümlenizi yersiz buluyorum. Ateist olmanızı değil, bir davranışınızdan dolayı duyduğum rahatsızlık ve üzüntüyü belirttim.

atayız dedi ki...

Temelde sorun şu ki; islam içerisinde o kadar çok farklı doktrin var ki radikali, ılımlısı, kapitalisti, sosyalisti, komünisti, materyalisti (her anlamda tüm tanımlar) için gerekli malzemeler var. Kimine tek cümle kimine iki kimine ayetler kimine cüzler destek veriyor. Bir ayeti yüzlerce farklı yorumu var. Ve bilimle paralel kur-an da evrim geçiriyor. Yani ortada kusursuz kabul edilen ama kusursuz kelimesini utandıran bir kitap var. Bu yüzden dinlerin yok edilmesinin taraftarıyım. Tabi bu yok edilme radikallerin yaptığı gibi değil, tamamen ideolojik bir kıyımdır. Bilimin ışığında olacağından hiç şüphe yoktur. Taş devri taş kalmadığı için değil gelişimden dolayı bitti. Ve din ve ırkçılık bittiğinde dünya yeni bir çağa girmiş olacak. Bunu çağı görmek için birkaç on nesli gözümüzden çıkarmak zorundayız maalesef.