Bilinmeyen Yönleriyle Carrie Fisher: Star Wars'un Prenses Leia'sı

Carrie Fisher nam-ı diğer Prenses Leia 60 yaşında öldü
Star Wars'un (Yıldız Savaşları) Prenses Leia'sı olarak tanıdığımız, efsane aktris Carrie Fisher da, 2017’ye girmemize sayılı günler kala aramızdan ayrıldı. 60 yaşında geçirdiği kalp krizi sonrası kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Fisher, ölene değin uyuşturucu bağımlılığı ve bipolar bozukluğuyla mücadele etmiş ve bu konuda farkındalık yaratmak için uğraş vermiş, kendisiyle barışık bir yazar ve agnostikti.

Carrie Fisher, kült statüsüne 1977’de henüz 19 yaşındayken rol alma şansına eriştiği, Star Wars Episode IV: A New Hope’un (Yıldız Savaşları Bölüm IV: Yeni Bir Umut) ana kahramanı Luke Skywalker’ın inatçı ve yiğit kız kardeşini ve aynı zamanda Han Solo’nun sevgilisini canlandırarak ulaştı şüphesiz (ve kol böreği stili saçlarıyla).

Canlandırdığı karakter kısa sürede popüler bir kültür ikonuna dönüştü ve Fisher’ın kendisi Prenses Leia’nın “büyük” bir feminist ikonu olarak öne çıkmasını sağladı, onun hep “tehlikedeki genç kız” (damsel in distress: sinema, edebiyat ve video oyunlarında erkekler kahraman tarafından kurtarılmayı bekleyen genç ve güzel kadın) olduğu fikrini görmezden gelerek.
“Tehlikeyle bahsettiğinizin ne olduğunu bilmiyorum ama öyle değildi. Galakside memelerimi hoplatarak oradan oraya koşturan türde bir kız değildim. Dolayısıyla kadınlar için bir tehdit değildim.”
Fisher, Prenses Leia'nın zamanın gençlerinin ıslak düşlerini süsleyen bikini kostümünden nefret ediyordu. 2015'te gösterime giren The Force Awakens'ın tanıtımında, Köle Leia'nın bikinisinin "dev bir testisin mahkumu"na ait olduğunu söylüyordu (Jabba the Hutt'ı kastediyor)

STAR WARS EVRENİNİN DIŞINDAKİ CARRIE FISHER

1956’da aktris Debbie Reynolds ve şarkıcı Eddie Fisher’ın çocuğu olarak dünyaya gelen Carrie Fisher, her ne kadar oyuncu olmayı hiçbir zaman aklından geçirmemişse de, yıldızlar dünyasının içinde doğmuştu. Ancak hayatı kusursuz değildi. Daha küçük yaştayken, babası evi terk ederek sinema efsanesi ve yakın aile dostları Elizabeth Taylor’la yeni bir ilişkiye başlayacaktı.

Çıkış filmi, 1975 yapımı Shampoo’dan sonra, 1977’de Mark Hamill ve Harrison Ford ile birlikte Star Wars’un yıldız üçlüsünü oluşturarak ününe ün katan Fisher, 1980’de The Empire Strikes Back (Yıldız Savaşları: İmparator) ve 1983’te Return of the Jedi (Yıldız Savaşları: Jedi'n Dönüşü) için yeniden beyaz perdeye dönse de, ilham perisinin peşinde koşmaya kısa süre flört ettiği mega yıldızlıktan uzakta devam eder.

Carrie Fisher, oyuncu arkadaşları Mark Hamill ve Harrison Ford ile Haziran 1977'de, kısa bir süre önce gösterime giren film hakkında konuşuyorlar

When Harry Met Sally, The Blues Brothers ve Hannah and Her Sisters gibi filmlerde rol alır. Ayrıca televizyonda Family Guy, Frasier, The Big Bang Theory ve 30 Rock gibi yapımlarda kısa rollerde karşımıza çıkar.
 
Carrie Fisher, 30 Rock'ta A New Hope (Yeni Bir Umut) filmine gönderme yapıyor: "Liz Lemon, yardım et bana! Tek umudum sensin!"

PRENSESİN ÖTEKİ YÜZÜ

Uzun zamandır akıl sağlığı farkındalığını artırmak için mücadele veren Fisher, kendi yaşadığı zihinsel sorunlarını ve uyuşturucu bağımlılığını da hiçbir zaman gizlemedi. Yarı otobiyografik romanı Postcards from the Edge'de (Meryl Streep'in oynadığı ve senaryosunu Fisher'ın yazdığı bir filme de uyarlanacaktır: Yaşamın Kıyısından Kartpostallar), neredeyse yüksek dozda uyuşturucudan ölmek üzere olduğu karanlık döneme ve annesi Debbie Reynolds ile olan ilişkilerine değinen Fisher "Bırakın şöhreti, hiçbir zaman aktris olmayı istemedim. Ailemin star ışığınının yavaşça solup gitmesini seyrederek büyüdüm" diye yazıyordu.

Fisher 24 yaşındayken, henüz Star Wars şöhretinin zirvesinde kendisine bipolar teşhisi konulsa da, 1990 yılında yüksek doz uyuşturucu alana kadar bu durumu kabullenmeyecektir. O andan sonra, kokain ve kendi kendini tedavi etmek için başvurduğu ilaçlara olan bağımlılığını sık sık dile getirmekten çekinmeyecektir.

2000 yılında, bipolar bozukluğu hakkında ABC'ye konuşan Fisher şu açıklamada bulunur:

“Bana uyuşturucu bağımlılığım konusunda iyi hissetmem için manik depresif olduğumu söylediklerini zannetmiştim. İnsanın aklına bu geliyor. Kendini biraz kontrol edebilseydin… Hoşgörülü bir çocukluk geçirdin… Ayrıcalıklı bir çocuktun… Bilmiyorum, benim düşündüğüm buydu. Yalnızca uyuşturucu bağımlısıyım.”

Fisher bipoları iki farklı kişilik gibi görür: Roy ve Pam. Neşeli Roy delidolu ruh halidir. Tortul Pam ise kıyıda durup hıçkırıklara boğulurken, gelgit bazen yükselir bazen alçalır.

HARRISON FORD İLE İLİŞKİSİ

Fisher çok geçmeden ününü, uyuşturucu bağımlılığına ve akıl sağlığına dikkat çekmek için kullanır ve 2008 yılında, daha sonra tek kişilik Broadway gösterisine de uyarlayacağı, Wishful Drinking adlı kitabını yayımlar. 2016 yılında çıkan ve tanıtım turundayken hayatını kaybettiği, The Princess Diarist adlı otobiyografisinde ise Star Wars’un çekimleri sırasında, o sırada evli ve 33 yaşında olan Harrison Ford ile üç ay süren bir ilişki yaşadığını itiraf eder:

“Çok yakışıklıydı (Ford). Hayır, hayır. Bundan da fazlaydı. Bir taarruza önderlik edip, tepeyi ele geçirip, düelloyu kazanarak glütensiz dünyanın lideri olabilecek ve bunları yaparken bir damla ter bile dökmeyecek birine benziyordu.”

Star Wars'un çekimleri sırasında Harrison Ford ile ilişki yaşayan Carrie Fisher 19 yaşındaydı

Çok yönlü bir sanatçı olan Fisher, oyunculuk dışındaki yeteneğini sahnenin dışında da görürüz. O sırada yoğun olarak erkeklerin hakimiyetinde olan bir meslekte, senaryo doktoru (senaryo danışmanı) olarak Hook, The Wedding Singer, Sister Act gibi filmlerin sorunlu senaryolarını düzeltme görevini üstlenir ve çoğunlukla bu filmlerin kadın karakterlerinin diyaloglarını yeniden yazar.

Neyle meşgul olursa olsun, Star Wars’un, Fisher’ın  hayatında her zaman önemli bir yeri oldu, bu filmlerle çok popüler bir abi ya da ablanızla kurduğunuza benzer sevecen bir ilişkisi vardı. Onları seviyordu (ve söylenene göre bunun bir hit olacağını düşünen ilk filmdeki birkaç oyuncudan biriydi) fakat aynı zamanda ne zaman filmlerden soru sorulsa bundan çok eğlenmiş gibi görünüyordu. Leia’nın Carrie Fisher’dan çok farklı bir kişi olduğunun bilinciyle, filmde yaşadığı tecrübelerle ilgili kendisiyle dalga geçmeyi seviyordu.

Carrie Fisher "Wishful Drinking" adlı kitabından uyarladığı tek kişilik oyununda Prenses Leia'nın saç stilinden dolayı yaşadığı katıksız korkuyu anlatıyor

The Force Awakens 2014’te  gösterime girmeden önce TV Guide’a şu esprili açıklamayı yapmıştı:

“Eski saç stilimi [kol böreğine benzeyen] yapmak istiyorum, ama bu kez beyaz saçla. Sanırım bu sahiden komik olurdu.”
HEVESLİ AGNOSTİK

Fisher bunların yanı sıra agnostikliği konusunda da açıktı ve Tanrının varlığına ilişkin görüşlerini 1992 yılında şu sözlerle dile getirmişti:

"Tanrı fikrini seviyorum, ama biçimsel olarak yaşam tarzıma uymuyor. Kendimi Tanrı'nın varlığı gösterildiği takdirde bundan memnuniyet duyacak, hevesli bir agnostik olarak tanımlıyorum."

Geçtiğimiz Nisan ayında da, hümanizm ve hümanist değerlere verdiği destek, akıl hastalığı ve agnostikliği konusunda açık olması nedeniyle Harvard Hümanistler, Ateistler ve Agnostikler Topluluğu ve Hümanist Merkezi tarafından, Kültürel Hümanizm Adına Her Yıl Verilen Ömürboyu Başarı Ödülünün onuncusuna layık görüldü.

Ve böylesine zarif, pratik zekalı, renkli ve güçlü bir karakteri kaybettik. Hayatı boyu, gücün karanlık tarafı onu rahat bırakmamışsa da…

Güç onunla olsun!
"Ben aklen hastayım. Bunu söyleyebilirim. Bundan utanç duymuyorum. Bundan sağ çıktım. Hâlâ bununla yaşamayı sürdürüyorum, ama elinden geleni ardına koymasın. Size olmasındansa bana olması daha iyi."

Kaynaklar:
http://abcnews.go.com/Entertainment/carrie-fisher/story?id=44420012
http://abcnews.go.com/Primetime/story?id=132315&page=1
http://www.vox.com/2016/12/27/14090822/carrie-fisher-death-legacy-mental-illness
http://www.vox.com/2016/12/27/14071930/carrie-fisher-dies-obituary-leia-star-wars
https://www.bustle.com/p/carrie-fishers-honesty-about-her-drug-history-was-so-important-26457
http://www.abc.net.au/news/2016-12-28/carrie-fisher-obituary-her-reluctant-life-in-the-spotlight/8146672
http://www.patheos.com/blogs/progressivesecularhumanist/2016/12/memoriam-carrie-fisher-actress-author-humanist/
Bilinmeyen Yönleriyle Carrie Fisher: Star Wars'un Prenses Leia'sı Bilinmeyen Yönleriyle Carrie Fisher: Star Wars'un Prenses Leia'sı Reviewed by GarajimdakiEjder on 08:01 Rating: 5

Hiç yorum yok: