Bilime Katkı Sağlayan 9 Bilim Kadını


Çoğu zaman görmezden gelinseler de, kimi zaman isimleri unutulsa da (!) bilimde kadınlar hep vardı ve var olmaya devam edecek. İşte bilim dünyasına katkısı olan yüzlerce bilim kadınından sadece 9 tanesi:

1. Ada Lovelace (1815-1852)
Yetenekli bir matematikçi ve yazar olan Ada Lovelace, 1800'lerin ortalarında, mekanik bilgisayar "Analitik Makine" için yazdığı algoritma nedeniyle, bugün tüm dünyada ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilmektedir.

2. Grace Hopper (1906-1992)
Bilgisayar tarihindeki ilk programcılardan biri. Bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi geliştirdi ve ilk yüksek seviye programlama dillerinden biri olan COBOL'un geliştirilmesinde etkili oldu. Programcıların bugün 1'ler ve 0'lar yerine "if/then"leri kullanıyorsa bunun sebebi büyük oranda Hopper'dır.

3. Marie Curie (1867-1934)
Polonya asıllı fizikçi ve kimyager. Radyoaktive üzerine yaptığı çığıraçan çalışmalarla fizik ve kimya alanlarında iki ayrı Nobel Ödülü kazandı. Ayrıca Paris Üniversitesi'ndeki ilk kadın profesör oldu.

4. Rosalind Franklin (1920-1958)
İngiliz asıllı moleküler biyolog. Kristalografi çalışmalarıyla DNA'nın yapısının keşfedilmesine katkı sağlamış olsa da, ölümünden dört yıl sonra  James Watson, Franscis Crick ve Maurice Wilkins DNA’nın yapısını çözerek için 1962’te Fizyoloji ve Tıp Nobel ödülü aldı. Rosalind Franklin hakkında daha detaylı bilgi için [tıklayın]

5. Jane Goodall (1934-...)
Şempanzelerin doğal ortamdaki davranışlarını izleyerek primatoloji alanında çığıraçan çalışmalarıyla tanınan İngiliz primatolog ve etolog. Bilim dünyasında hatırı sayılır bir yer edinmiş olmasının yanısıra çevrenin korunması konusunda da sıkı bir aktivisttir.

6. Hedy Lamarr (1914-2000) 
Hedy Lamarr, Hollywood'un 30 ve 40'lardaki önemli yıldızlarından biriydi. Ancak kariyerinden sıkılıp bilime yöneldi. II. Dünya Savaşı sırasında ABD Donanmasını Nazi denizaltılarının saldırılarına karşı korumak için George Antheil ile beraber frekans atlamalı yayılma spektrumunu icat etti. Bu sistem daha sonra akıllı telefonlar, Wi-Fi, Bluetooth ve diğer kablosuz teknolojilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

7. Jean Sammet (1928-...)
FORMAC programlama dilini geliştiren Amerikalı bilgisayar uzmanı.

8. Halet Çambel (1916-2014)
Helmut Bossert ile Hitit kenti Karatepe'yi keşfeden ve burada Türkiye'nin ilk açık hava müzesini kuran Türk arkeolog. Yaptığı kazılarla Anadolu arkeolojisine ve Hitit dilinin çözülmesine önemli katkılar sağlayan Çambel, aynı zamanda Türkiye'yi eskrim dalında temsil ederek, Suat Fetgeri Aşeni ile birlikte "Olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu" ünvanını kazanmıştır.

9. Vera Rubin (1928-2016)
Karanlık maddenin varlığını doğrulayarak uzay ve astronomi çalışmalarına önemli katkı sağlamış bir astronom olan Rubin, kadınların yok sayıldıkları bir alanda onların seslerini duyurabilmek için de mücadele verdi. Vera Rubin hakkında daha detaylı bilgi için [tıklayın]

Bilime Katkı Sağlayan 9 Bilim Kadını Bilime Katkı Sağlayan 9 Bilim Kadını Reviewed by GarajimdakiEjder on 13:55 Rating: 5

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Çok isime yaradi